Ar Gali Triptofanas Ir Melatoninas Padėti Miego Kokybei ?
Maisto papildai

Ar Gali Triptofanas Ir Melatoninas Padėti Miego Kokybei ?

Nenutrūkstamas Poilsis Su Triptofanu Ir Melatoninu

Triptofanas ir melatoninas yra tiek dietiniai maisto papildai, naudojami miego kokybei pagerinti, tiek išlaikyti ramią protinę būseną. Ar galite naudoti šiuos papildus ir kuris yra efektyvesnis?

Triptofanas yra amino rūgštis, kuri yra reikalinga organizmui norint sintetinti serotoniną, kuris yra neurotransmiteris, kuris visų pirma veikia nuotaikos reguliavimą. Melatoninas yra hormonas, kuris padeda reguliuoti cirkadinį ritmą sveikiems miego tipams.

 

Cirkadiniu ritmu vadinami organizme vykstantys ir reguliariai maždaug kas 24 valandas pasikartojantys biologiniai procesai. Tai tokie procesai kaip hormonų išskyrimas, mityba, miegas ir panašiai.

Kūnas nesugeba pagaminti triptofano, bet ši esminė aminorūgštis gali būti įgyta per maistinius šaltinius. Pagal “MedlinePlus” maisto produktus, kurių sudėtyje yra triptofano, yra sėklos ir riešutai, žuvys, vištiena, kalakutiena, kiaušiniai ir sūris.

Įtraukiant šiuos maisto produktus įprastine mityba padeda užtikrinti, kad organizmas turėtų pakankamai serotonino. Tai taip pat gali netiesiogiai padidinti melatonino kiekį, nes melatoninas yra gaminamas konkorėžinėje liaukoje iš serotonino.

 

Ryšys Tarp Triptofano Ir Melatonino

Triptofanas veikia kaip serotonino ir melatonino pirmtakas. Kūnas paverčia triptofaną į 5-hidroksitriptofaną (5-HTP). 5-HTP virsta serotoninu, kuris paverčiamas melatoninu.

Turėdamas tinkamą triptofano kiekį, organizmas turi pakankamai serotonino, kuris padeda užtikrinti melatonino gamybą.

Melatoninas, kuris reguliuoja miego / pažadinimo ciklą, išsiskiria, kai kūnas susiduria su tamsa. Šio hormono išsiskyrimo sutrikimai gali sukelti miego sutrikimus.

Nors triptofanas ir melatoninas yra maisto šaltiniuose, kai kurie žmonės vartoja šiuos junginius maisto papildų formoje, kad padidintų jų kiekį. Paprastai tai atliekama, kad padėtų valdyti miego sutrikimus, tokius kaip nemiga, “Jet lag” ir miego apnėja.

Anglų kalbos žodyne šis reiškinys vadinamas „džetlagu“ (angl. jet lag), o lietuviškai tai labiau suprantama kaip „organizmo paros ritmo sutrikimas“.

 

L-Triptofanas Ir Melatoninas Miego Kokybei

Papildai, kurių sudėtyje yra L-triptofano arba melatonino, yra prieinami internetu ir sveikatingumo parduotuvėse. Kai kurie papildai turi tik vieną iš šių ingredientų, o kiti juos derina su 5-HTP arba kitais natūraliais ingredientais, kurie skatina atsipalaidavimą, pavyzdžiui, ramunėlėmis.

“Triptofano” papildai parodė potencialą nemigai ir miego apnėjai gerinti, tačiau norint nustatyti veiksmingumą reikia daugiau tyrimų. Melatonino papildai parodė vidutinišką veiksmingumą gydant nemigą, “Jet Lag” ir kitus miego sutrikimus.

Ar tiems, kurie turi miego sutrikimų, vartoti L-triptofaną ar melatoniną? Kai kurie vartotojai pranešė, kad melatonino vartojimas, palyginti su triptofanu, buvo efektyvesnis ir pagerėjo miego kokybė.

Melatoninas yra tiesiogiai susijęs su miego funkcija, o triptofanas turi pereiti nuo 5-HTP konversijos proceso į serotoniną, o tik vėliau – į melatoniną.

 

Rekomenduojamas Triptofano Ir Melatonino Dozavimas Ir Vartojimas

Triptofano arba melatonino maisto papildų dozės skiriasi priklausomai nuo kelių veiksnių, įskaitant pagrindinę sveikatos būklę, amžių ir priežastis, dėl kurių jos vartojamos.

Pavyzdžiui, atsižvelgiant į “Mayo Clinic” tyrimą, suaugusieji, vartojantys melatonino papildus cirkadiano ritmo sutrikimams, gali prireikti nuo 0,5 iki 5 mg prieš miegą.

Tie, kurie nori vartoti triptofano ir melatonino maisto papildus kartu, turėtų iš anksto pasikonsultuoti su savo gydytoju. Tai užtikrina šių papildų saugumą asmeniui, pvz., Kiek reikia vartoti arba kada juos vartoti.

Vaikams, triptofano ir melatonino papildai turėtų būti vartojami tik su gydytojo priežiūra, nes šie papildai gali padidinti rimtų šalutinių reiškinių riziką jaunesniems asmenims. Gydytojas gali nustatyti, ar jie yra saugūs vaikams, priklausomai nuo amžiaus, svorio, sveikatos būklės ar kitų veiksnių.

 

Triptofano Ir Melatonino Maisto Papildų Saugumas

Daugeliui pacientų triptofano ir melatonino papildai yra gerai toleruojami, tačiau jie yra susiję su tam tikru šalutiniu poveikiu. Triptofano papildai gali sukelti virškinimo trakto sutrikimo simptomus, tokius kaip viduriavimas, pykinimas, rėmuo ir dujos, taip pat neryškus matymas, mieguistumas, burnos sausumas ir galvos svaigimas.

Triptofanas taip pat gali sąveikauti su kitais vaistiniais preparatais ir gali sukelti nuo lengvos iki sunkios reakcijos. Tirptofano vartojimas su antidepresantais, kurie padidina serotonino kiekį, gali sukelti serotonino sindromą, kuomet organizme yra per daug šio neurotransmiterio.

Kiti vaistai, kurių negalima vartoti kartu su triptofanu, yra benzodiazepinai, dekstrometorfano ir monoaminooksidazės inhibitoriai (MAOI).

Pasak “National Center for Complementary and Integrative Health“, melatonino papildai laikomi saugiais vartoti miego sutrikimams gydyti trumpuoju laikotarpiu.

Ilgalaikio melatonino papildų vartojimas kelia rimto šalutinio poveikio arba nepageidaujamų reakcijų riziką. Galimas šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti vartojant melatoniną, yra nerimas, ryškūs sapnai ar košmarai, dirglumas ir galvos skausmas.

Melatonino papildai gali sąveikauti su tam tikromis vaistų rūšimis ir sukelti pavojingų rezultatų. Pasak Merilendo universiteto Medicinos centro, šie papildai neturėtų būti vartojami su antidepresantais, kraujospūdžio vaistais ar nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo.

Tam tikruose maisto produktuose yra nedaug melatonino, įskaitant avižą, ryžius, miežius ir cukrinius kukurūzus, taip pat kelis vaisius, įskaitant bananus, ananasus ir apelsinus. Tačiau dozės, gautos iš maisto šaltinių yra nepakankamos gerinti miego kokybę.

Paprastai triptofanas ir melatoninas gali būti vartojami kartu, nors tai nebūtinai suteikia daugiau veiksmingų rezultatų tiems, kuriems yra miego sutrikimai. Tie, kurie nori vartoti abu maisto papildus, pirmiausia turėtų tai aptarti su savo gydytoju. Turėkite omenyje, kad melatoninas turėtų būti vartojamas tik trumpą laiką.

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

NamaiPaskyra
Paieška
Menu